Koltuk Minderleri Nasıl Temizlenir?

Koltuk Minderleri Nasıl Temizlenir?

Koltuk minderleri koltukların konforunu daha da arttıran aynı zamanda hoş görüntü sağlayan evlerin vazgeçilmez aksesuarlarından biridir. Koltukların daha şık bir şekilde durmasını sağlayan koltuk minderlerinin sürekli kullanılmasına bağlı olarak kirlenme meydana gelebilir.

Koltukların üzerine yenilen yiyeceklerin ya da içilen içeceklerin dökülmesi koltuk minderlerinin kirlenmesine sebep olacak bir diğer nedendir. Koltuk minderlerinin temizlenmesi zaman alıcı ve zahmet verici olabilir. Aşağıda koltuk minderlerinin temizlenmesinde dikkat etmeniz gereken hususlar anlatılmaktadır. Bu konulara dikkat ederek koltuk minderlerini temizlerseniz kötü bir sonuç ile karşılaşmamış olursunuz.

1-) Kılıfları Çıkarın

Koltuk minderlerini temizleme işleminde ilk yapmanız gereken adım, koltuk minderlerini kılıflarından ayırmak. Genellikle koltuk minderinin kirlenmesi denildiğinde kılıfın kirliliği akıllara gelmelidir. Kılıfın temizlenmesi yeterli bir durumdur. Bazı durumlarda ise koltuk kılıfından leke mindere geçebilir. Böyle bir durumda minderinde temizlenmesi gerekmektedir.

2-)Kılıfları Uygun Sıcaklıkta Yıkayın

Kılıfları yıkama işlemine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Kılıfların yanlış ısıda yıkanılması kılıfın küçülmesine ya da kılıfın salmasına neden olabilir. Her iki durumda minderi içerisine sokarken sıkıntı oluşturmaktadır.

Kılıfların yıkanması esnasında sıcaklığını ayarlarken dikkat etmeniz gereken başlıca husus kılıfın yapıldığı kumaşın türüdür. Kumaş türüne uygun sıcaklığı seçerek çamaşır makinesinde yıkayınız. Çamaşır makinesinde yıkanmaması uyarısı olan kılıfları ya da çok narin kumaştan yapılmış kılıfları elinizde ılık su içerisinde yıkayınız.

3-)Karbonatlı Suda Bekletin

Bu işlem özellikle lekeli olan koltuk minderlerinin temizlenmesi aşamasında kullanılmaktadır. Burada yapmanız gereken koltuk minderindeki lekeli bölgeyi karbonatlı su içerisinde bekletiniz. Burada leke eğer kılıftan iç kısma geçmiş ise aynı işlem kılıfın iç kısmındaki yer içinde yapılmalıdır.

Lekeli bölgeye karbonat lapası sürmek ve bir süre bekletip ardından yıkamak da uygulanabilecek bir diğer alternatif yöntemdir. Bu yöntemde karbonat lapasının bekletilme süresi lekenin büyüklüğüne ve lekenin derinliğine bağlıdır.

4-)Halı Yıkama Makinesi

Halı yıkama makineleri ile koltukların, koltuk minderlerinin de yıkanması sağlanabilmektedir. Koltuk minderlerini kılıflarından çıkarmadan bu yöntemi kullanarak temizleyebilirsiniz. Bu yöntem çok daha pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ