Ayakkabılar Kaç Derecede Yıkanır?

Ayakkabılar Kaç Derecede Yıkanır?

Ayakkabılarınızın ilk günkü gibi kalmasını istiyorsanız; ayakkabılar kaç derecede yıkanır, nasıl temizlenir gibi detaylara hakim olmanız gerekir. Ayakkabıların düzenli olarak bakımının yapılması, düzgün bir biçimde boyanması ayakkabıları çok daha temiz ve sağlam tutacak, ayakkabıların çok daha uzun yıllar kullanılabilmesini sağlayacaktır.

Ayakkabıların ara sıra ise makinede yıkanması çok daha temiz olmalarına yol açacaktır. Ama bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı işlemler vardır. Ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkandıktan sonra yırtıldığı, parçalandığı sıklıkla görülmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin bazı noktaları gözden kaçırdığı ve böyle bir sonuca gidildiği unutulmamalıdır. Ayakkabıların çamaşır makinesinde ayakkabının tipine göre belirli bir derecede ve sürede yıkanması gereklidir. Bu gibi detaylara dikkat edilmediği takdirde çok sevdiğiniz ayakkabılarınızı çöpe atabileceğinizi unutmamanız önemlidir.

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Yıkama

Çamaşır makinesinde birçok farklı ayakkabı modelini yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkayarak ayakkabının tüm iç yüzeyinin de temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda ayakkabıları yıkarken türüne göre işlem yapılmasına önem verilmelidir. Çamaşır makinesinde genellikle bez, spor ayakkabılar yıkansa da diğer tür ayakkabılarınızı da çamaşır makinesinde yıkamanız mümkündür.

  • Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamadan önce ayakkabıların üzerinde yer alan tüm kirlerin, lekelerin çıkarılması gereklidir. Özellikle kum, çamur gibi lekesi olan ayakkabıların öncelikle su dolu bir kabın içinde bekletilmesi etkili olacaktır.
  • Sonrasında ayakkabıların eğer varsa iplerini ayakkabıdan çıkarmalı ve hepsini özel bir file içine koymalısınız. Bu sayede ayakkabının her bir bölmesi çok daha kapsamlı bir biçimde temizlenmiş olacaktır.
  • Sonraki aşamada makinenin derecesini ayarlamanız gereklidir. Ayakkabının hangi kumaştan yapıldığına dikkat ederek bu işlemi yapabilirsiniz. En ideal yıkama süresi kısa programda 30 derece olacaktır. Bu dereceyi tüm ayakkabılarınız için kullanabilirsiniz.
  • Ayakkabılarınızı yıkamak için makinenin birkaç parça giysi de atabilirsiniz. Bu sayede ayakkabılarınız ve makine hiçbir biçimde zarar görmeyecektir.
  • Ayakkabıları yıkamak için toz deterjan ya da sıvı deterjan kullanımı yapabilirsiniz. Sıvı deterjan çok daha kullanışlı ve etkilidir.

Ayakkabılar Nasıl Kurutulur?

Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde ya da elinizde yıkayabilirsiniz. Daha kapsamlı bir temizlik arıyorsanız, elde yıkama yerine çamaşır makinesini tercih etmeniz iyi bir etki bırakacaktır. Belirtilen program ve derecede ayakkabılarınızı yıkadıktan sonra ayakkabılarınız ters bir biçimde balkon ipine asabilir ve kurumasını bekleyebilirsiniz. Ayakkabıyı kurutmak için diğer bir yöntem olarak ise açık havada kurutmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için asmak yerine yere serilen bezlerin üstüne ayakkabıları dizerek de kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ayakkabıların çamaşır makinesinde kurutulması genellikle tavsiye edilmemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ