Boya Fırçası Nasıl Yumuşatılır?

Boya Fırçası Nasıl Yumuşatılır?

Hayatı renklendirmek, kişisel özellikleri, duyguları yansıtmak için kullanılan boyalar kimi zaman iç mekanları kimi zamansa dış mekanları renklendirmek için kullanılmaktadır. Su bazlı, yağ bazlı, kendini temizleyebilen gibi pek çok özellikte ve çeşitleri bulunan boyalar genellikle yüzeylere fırça ile uygulanmaktadır. Fırça ile boya işlemi gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında fırçaya alınan boya miktarı ve fırçayı yüzeye düzenli bir biçimde sürmek görsellik açısından büyük önem arz etmektedir.

Boyama işleminde kullanılan fırçaların kullanım devamlılığını sağlamak adına boyama işleminden sonra temizlemek oldukça önemlidir. Çünkü boya artığı ile duran fırçalar zamanla kurur, yapısı bozulur ve daha uzun süreçte kullanılamaz hale gelir. Kullanıldıktan sonra unutulan ve üzerinde boya kuruyan fırçaları temizlemek, ardından yumuşatarak kullanmak bazı süreçlerde mümkün olabilmektedir. Ancak bu durumda fırçada kuruyan boyanın çeşidi önem arz etmektedir. Çünkü boyanın türüne göre temizleme yöntemleri değişmektedir.

Yağlı Boya Fırçası Nasıl Yumuşatılır?

Boya olarak yağlıboyayı tercih ettiğiniz boya işlemlerinizde kullandığınız fırçalarınızı temizlemeyi unuttuğunuzda fırçayı tekrar kullanmak için kullanabileceğiniz madde tinerdir. Kurumuş yağlı boya fırçanızı, fırçayı alabilecek büyüklükte bir kaba koyduktan sonra üzerine tiner dökünüz.

Bu şekilde kabın içinde birkaç saat bekletiniz. Daha sonra fırçanızı boya yapar gibi hareket ettirerek ucundaki boyadan kurtulmaya çalışınız. İlk defasında etkili olmazsa birkaç kere daha bu sistem ile fırçanızı temizlemeye çalışabilirsiniz. Kurumuş fırçanızı tiner yardımı ile temizledikten sonra fırçanızdaki tineri arındırmak için de su ve bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz.

Su Bazlı Boya Fırçası Nasıl Yumuşatılır?

Boya türü olarak su bazlı boya tercih ettiğinizde kuruyan ve sertleşen fırçalarınızı temizlemek yağlı boya ile sertleşen fırçalarınız temizlemekten oldukça kolaydır. Su bazlı boya ile sertleşen fırçanızı temizlemek için fırçanızın sığabileceği büyüklükte bir kap seçiniz. Daha sonrasında ise bu kapta sirke kaynatılmalı ve ardından fırçanızı bu kaba koyarak birkaç saat bekletmelisiniz. Belli bir süre sonra fırçanızdaki boya lekelerinin yumuşadığı gözle görülebilir hale gelecektir. Yumuşayan boya kalıntıları su ile durulandıktan sonra fırçanız tekrar kullanılabilir hale gelmiş olacaktır.

Boya Fırçası Temizlerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Boya işleminden sonra unutularak kuruyan fırçalarınızı tekrar kullanmak için temizlemek mümkün olsa da en iyi yöntem boya işleminiz bittikten hemen sonra fırçanızı temizlemektir. Bu şekilde hem zaman hem de nakit kazancı sağlamış olacaksınız.

Üzerinde boya ile kuruyan fırçalarınızı temizlerken kalıntı boyaların tamamen çıkmış olmasına özen gösteriniz. Aksi halde bir sonraki boyama işleminde renkler karışabilir ve boyama işlemi sırasında düzgün bir boyama sağlanamayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ