Evde Bakım Maaşları Kaç Ay Boyunca Ödenir?

Evde Bakım Maaşları Kaç Ay Boyunca Ödenir?

Evde bakım maaşı, günlük aktivitelerini yerine getirmekte zorlanan engelli bireylerin bakımı karşılığından ödenen maaştır. Bu maaş engelli bireyin vefatı, bakımını üstlenen kişinin bakımı ile ilgilenmek istememesi gibi durumlar sonucunda iptal edilir.

Evde Bakım Maaşları Kaç Ay Boyunca Ödenir?

Evde bakım maaşları yukarıda da belirttiğimiz nedenler haricinde her ay ödenir. Fakat bu maaşın bağlanması için uyulması gereken bazı prosedürler bulunmaktadır. Öncelikle bu prosedürlerden bahsetmemiz, ilk defa maaş alacaklar için faydalı olacağının kanaatindeyiz.

Bu maaşa başvurabilmek için öncelikle bakılacak olan kişinin %50 engelli raporunun olması gerekmektedir. %50 engelli olan kişilerin, günlük iş ve aktivitelerini yapmak imkansız hale gelebildiği için bakıma ihtiyaçları vardır. Bakıcı olarak başvuran kişilerde olması gereken kriterler ise engelli ile aynı evde bulunan ve çalışan kişilerin, kişi başına düşen gelirinin düşük olması gerekmektedir. Bunun dışında herkes bakım maaşına başvurabilir.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

  1. Aile gelir kriterine uygun olan kişiler (yukarıda bahsettiğimiz gibi).
  2. Hastanın %50 engelli olarak bakıma muhtaç olması. Günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaması.
  3. Hastanın engelli olduğuna dair raporunun olması gerekiyor.

Bu kriterleri taşıyan herkes evde bakım maaşına başvurabilmektedir. Peki nedir bu aile gelir kriteri?
Aile gelir kriteri, aile fertleri içinde çalışan herkesin aldığı maaşın, asgari ücretin 3/2’sini geçmemesi demektir. Eğer aile fertlerinin aldığı maaşlar asgari ücretin çok üzerinde ise başvuru onaylanmamaktadır.

Bu uygulama aslında daha çok maddi durumu iyi olmayan ve bu yüzden bakıma muhtaç kişinin sağlıklı bir şekilde bakımının yapılamaması gibi durumları ortadan kaldırmak için ortaya çıkmıştır. Eğer aileye bakıldığında, genel olarak refah seviyesi yüksek ise hastanın kötü şartlar altında bakılmasını düşük bir ihtimal olduğundan maaş da bağlanmamaktadır.

Bakıma muhtaç kriteri ise, eğer hasta, öz bakımını yani beden temizliği, tuvalet ihtiyaçlarını, beslenme ihtiyaçları gibi ihtiyaçlarını giderebiliyorsa, çevresine ya da kendisine zarar vermiyor, çevresinde ona zarar verebilecek bir davranışı ya da hareketi algılayabiliyorsa yine maaş bağlanmamaktadır. Bu kriterlere ek olarak eğer yürüyebiliyor, konuşabiliyor ve uzuvlarında herhangi bir hareket eksikliği yok ise ya da evde tek başına kalabilir, yemek pişirebilir, temizlik yapabilir durumdaysa da yine bakıma muhtaç kriterine kesinlikle uymadığı için maaş bağlanmamaktadır.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi, günlük işlerini halledemeyen, bakıma muhtaç kişilere yönelik bir uygulama olduğundan dolayı çok fazla kriter aranmamaktadır. Bu tarz ağır hastaların kendilerinin raporlarının olmasından dolayı kolaylıkla bakım maaşına başvurulabilir.

Başvurular Ne Zaman Sonuçlanır?

Başvurular 3 ay ila 6 ay arasında sonuçlanmaktadır. Gerekli evraklar ise;

  • Hem engelli kişinin hem de bakıcı olarak başvuracak olan kişilerin kimlik fotokopileri,
  • Yukarıda belirttiğimiz engelli raporu,
  • Engelli bireye ait 2 vesikalık fotoğraf,
  • Anne babanın boşanması halinde verilen mahkeme kararı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ