Güvelenmiş Halı Nasıl Temizlenir?

Güvelenmiş Halı Nasıl Temizlenir?

Halılar gerek evlerin gerek ofislerin hem dekorasyonu açısından hem de ısı tasarrufu açısından önemli bir parçasıdır. Halılar çeşitli büyüklüklerde, çeşitli desenlerde ve çeşitli renklerde olabilir. Bu nedenle kullanım alanları oldukça geniştir ve sahip oldukları bu çeşitlilik halıların dekoratif bir eşya olarak da kullanılmalarına katkı sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra serildiği alanda kapladığı alan da bulunduğu ortamın sıcaklığını muhafaza etme gücü ile doğru orantılıdır. Ev ya da ofis fark etmeksizin bulunduğu ortamda havanın sıcaklığı ile zeminin arasında bir kalkan oluşturarak ortamın sıcaklığını daha uzun süre muhafaza etmesini sağlar. Genellikle bu iki nedenden dolayı kullanılan halılar ise sadece renk, desen, büyüklük gibi kıstaslara göre çeşitlilik kazanmazlar. Bunlara ek olarak üretildikleri malzemeler de halıların çeşitlendirilmesi için önemli bir etkendir.

Ham maddelerine göre de geniş bir yelpazeye sahip olan bazı halı türleri oldukça hassas olmaktadır. Bu tür hassas halıların bakımı ve temizliği diğer halı çeşitlerine göre daha farklı yapılmalıdır. Bakım ve temizlik konusundaki işlem farklılıkları aynı zamanda yine halıların hassasiyetleri nedeni ile daha sık ve daha özenli yapılmalıdır.

Aksi takdirde halıların deforme olma ihtimalleri ortaya çıkmaktadır. En çok bilinen ve kullanılan hassas halı türleri ise yün halılar, el dokuması halılardır. Bu halılar iplik özelliklerinden dolayı doğru bakım ve temizliğin yapılmadığı durumlarda güvelenir. Güvelenmiş halıların temizliği normal halı temizliğine göre daha zahmetli olsa da basit birkaç işlemle bu halıları temizlemek mümkündür.

Güvelenmiş Halı Temizleme Yöntemleri

1-)Halıların Süpürülmesi

Güvelenmiş halılarda öncelikli olarak uygulanması gereken işlem halının süpürülmesidir. Bu aşamada işlemin en yüksek verimle gerçekleşmesi için kullanılan süpürgenin özellikleri önem kazanmaktadır. Yüksek emiş gücüne sahip bir elektrikli süpürge en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır. Elektrik tüketimi düşük ve emiş gücü yüksek olan bir elektrikli süpürge ile güvelenmiş halınızı bastıra bastıra iyice süpürün. Bu işlemi uygularken acele etmeyin ve gerekirse tekrar tekrar halınızı süpürün.

2-)Sirkeli Su Hazırlama

Süpürme işlemini tamamladıktan sonra sirkeli su karışımı hazıralamanız gerekir. Bunun için güvelenmiş olan halınızın genişliğine dikkat etmeniz gerekir. Ancak 1,5 bardak suya 1 bardak sirke oranına dikkat ederek bu karışımı hazırlayın. Sirke ile suyu karıştırdıktan sonra bu karışımı güvelenmiş olan halınızın üzerine serpin. Bu şekilde halınızın nemlenmesini sağlayın. Ancak bu aşamada halınızın fazla ıslanmamasına özen gösterin.

3-)Fırçalama

Son olarak uygulanması gereken adım ise nemlendirilmiş olan halının fırçalanmasıdır. Halı türünüze uygun bir fırça tercihi yaparak tüm halı yüzeyini fırçalayın. Bu şekilde halınızı güvelerden tamamen temizlemiş olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
BİR YORUM YAZ