Halıdaki Kola Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Kola Lekesi Nasıl Çıkar?

Kola bir eczacı tarafından formüle edilerek bulunan ancak günümüzde hala tam formülü bilinmeyen gizemli bir içecektir. Günümüzde çok fazla tüketilmeye başlanılan gazlı ve şekerli olan kolanın kıyafetlere, halıya, koltuk döşemelerine döküldükten sonra leke bırakmaması mümkün değildir.

Halıda oluşan kola lekesini çıkarmak sanırım en zor işlemlerden bir tanesidir. Önemli olan ve lekenin kalıcı olmaması için yapılması gereken püf noktalar ve alternatif yöntemler aşağıda belirtilmiştir dikkatlice inceleyiniz.

1-)Kurumasına İzin Vermeyin

Kola lekesinin kalıcı olması ya da lekenin daha fazla işlem gerektirerek temizlenmesi kolanın halı üzerinde kurumasına bağlıdır. Şekerli bir yapıya sahip olan kola özellikle açık renk halılarda ciddi lekelere sebep olur. Aynı zamanda yapışkan bir his bırakmaktadır.

Kola dökülmesi durumunda kola lekesi kurumadan anında müdahale ediniz. Kıyafetlerde oluşan kola lekelerinde hemen soğuk suya bastırmanız ardından uzun programda çamaşır makinenizde yıkamanız yeterli olacaktır.

2-)Bulaşık Deterjanı Kullanın

Halıdaki şekerli yapışkan hissi ve kolanın kendine özgü renginden kaynaklı lekeyi çıkarmak için bir ölçek bulaşık deterjanını lekenin olduğu kısma dökün ve yumuşak bir bez ile köpürtün. Lekenin çıktığından emin olduktan sonra başka temiz bir bez ile halının o kısmını arındırın.

Bu işlemi çok fazla halının köpürmesini gerektirmeden yapmak istiyorsanız, derince bir kaba bir ölçek bulaşık deterjanı dökün içerisine ılık su ilave edin ve burada ıslattığınız pamuklu bez ile halının kola lekeli kısmını siliniz.

3-)Sirke Kullanın

Sirke hemen hemen bütün lekelerin çıkarılmasında sıkça kullanılan bir maddedir. Gerek leke çıkarıcı gerekse dezenfektan olarak kullanılmaktadır. Yapmanız gereken bir miktar sirkeyi ılık su içerisine koyun ve bu su içerisinde ıslattığınız bez ile lekeyi siliniz.

Sirkenin kokusundan rahatsız oluyorsanız bu işlemden sonra muhakkak temiz ve sirkesiz su ile birkaç defa daha halınızı silin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Duru dedi ki:

    Allah sizden razı olsun

BİR YORUM YAZ