Halıdan Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya dikkatsizlik ve kaza sonucunda süt dökülmesi sonucunda leke oluşumu meydana gelebilmektedir. Oluşan leke dökülen sütün miktarına, sütün sıcak veya soğuk olmasına göre ya da sütün şekerli olmasına göre değişiklik göstermektedir. Meydana gelen lekenin kalıcı olmasını önlemek, lekenin yayılıp büyümesini önlemek için hızla müdahale etmek gerekmektedir.
Halıda oluşan süt lekesini çıkarmak, dökülen sütün leke oluşturmasını önlemek için aşağıda çeşitli yöntemler anlatılmaktadır. Bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak oluşan süt lekelerinden kurtulabilirsiniz.

1-)Kurulayınız

Öncelikli olarak yapmanız gereken dökülen sütün etrafa daha fazla yayılmasını önlemek, halının hızla emmesini engellemektir. Bunun için dökülen süte hızla müdahale ediniz. Kuru pamuklu bir bez ile hızla müdahale ediniz ve siliniz. Bu sayede oluşan lekenin çıkarılması çok daha kolaydır.

Dökülen süte müdahale etmemek, kuruduktan sonra müdahale etmek lekenin çok daha zor çıkmasına hatta bazı zamanlarda çıkamamasına sebep olabilmektedir.

2-)Sabunlu Su İle Silin

Burada yapmanız gereken sabunlu su ile sütün içerisinde bulunan ve yağ oluşumuna neden olan yağdan kurtulmak. Halıda sütten kaynaklı oluşan lekelerin en büyük sebebi yağ oranıdır.

Etkili bir temizleme yöntemi için kullandığınız sabunların doğal sabun olduğundan emin olunuz.
Doğal sabunlar ile silme işleminin ardından bir süre bekleyiniz. Bu sayede sabunun leke ile etkileşimini arttırırsınız. Bu işlemin ardından bol su ile siliniz. Ardından pamuklu kuru bez ile mutlaka kurulayınız.

3-)Karbonat Kullanın

Bu işlemi özellikle yeni dökülen sütlerden kaynaklı lekelerin çıkarılması için kullanabilirsiniz. Sütün döküldüğü yere bol miktarda karbonat dökünüz ve bir süre bekleyiniz. Bu bekleme işleminin ardından karbonatı fazlasını bir aparat ile alınız. Ardından temiz sabunlu bir bez ile lekeli bölgeyi iyice siliniz ve ardından ılık su ile bu bölgeyi durulayınız.

Bu işlemi lekenin büyüklüğüne göre birden fazla kez tekrarlamanız gerekli olabilmektedir. Her tekrarlamanın ardından muhakkak doğal sabunlar ile silme işlemini ve durulama işlemini uygulayınız.

NOT: Koyu renkli halılarda sütten kaynaklı olarak renkte açılma meydana gelebilmektedir. Halının sadece bu bölgesine yoğunlaşılarak yapılan işlemler de halının renginin giderek açılmasına sebep olabilmektedir. Tüm bu durumu önlemek için profesyonel bir yardım almak, halıyı kuru temizlemeye vermek çok daha faydalı ve pratik bir yöntem olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ