Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

Kadife koltuk evlerde çok sık tercih edilen bir koltuk türü olmamasına rağmen hoş ve şık görünüşü ile genellikle misafir salonlarına ağır bir hava vermektedir.

Özellikle hoş dokunuş ve şık duruşu ile kadife koltuk evinde iddialı olan kişilerin ilk tercihleri arasında gelmektedir. Kadifenin kendine has dokusundan dolayı kadife koltuklar normal koltuklara göre çok daha rahat ve yumuşaktır.

Kadife koltukların hoş görünüş ve dokunuşlarının yanında ne yazık ki bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Kadife koltuklar normal koltuklara göre çok daha zahmetli temizlenir.

Kadife koltukların temizlenmesi için seçeceğiniz yöntemlerde kadife kumaşa zarar vermediğinizden, rengin solmasına sebep olmadığınızdan mutlaka emin olunuz. Aşağıda kadife koltukları temizleyebileceğiniz alternatif yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden herhangi birini seçerek kadife koltuklarınızı güven ile temizleyebilirsiniz.

1-)Amonyaklı Su Kullanınız

Amonyaklı su, kadife koltukların temizlenmesinde sıkça kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Amonyak sıvısını belli oranda seyrelterek kadife koltuklarınızı bu sıvı ile siliniz. Burada yapacağınız seyreltme işlemi sileceğiniz kadife koltuğun miktarına bağlı olarak değişebilmektedir.

Ayarladığınız miktarın uygun olup olmadığını belirlemek için kadife koltuğun görünmeyen bir kısmında önce bir deneme yapınız. Denemenin ardından koltuğunuzun tamamını silebilirsiniz.

Amonyaklı su ile silme işleminin ardından kadife koltuğu bir kez de soğuk su ile durulamak amacı ile siliniz. Bu işlemin ardından amonyaktan kaynaklı oluşan kokuyu yok etmek için bir süre koltuğun bulunduğu odayı havalandırınız.

2-)Sıcak Su Kullanmayın

Kadife koltukları silerken kullanacağınız şey kadar kullanmamanız gereken madde ya da yöntem de önemlidir. Özellikle kadife koltuklarda geri dönüşü olmayan hatalara sebep olan sıcak suyu kesinlikle koltuklarınıza uygulamayın.

Sıcak su, kadife koltuğun renginin solmasına ve kadifenin kendine has dokusunun yok olmasına sebep olmaktadır.

3-)Sirke Kullanın

Kadife koltuklarda en sık yaşanılan sorunlardan bir tanesi kadifenin renginin solması, parlaklığını kaybetmesidir. Parlaklığını kaybetmesini önlemek, solan kadifeleri tekrar parlatmak, canlandırmak için uygulayacağınız yöntem artık çok basit.

Kadife koltukları silme işleminin ardından içerisine az miktarda sirke koyduğunuz soğuk su ile mutlaka her sefer koltuğunuzu silmeye çalışın.

NOT:Koltuğunuzu silme işleminin ardından koltuğu havalandırmayı ve hızlı kurumasını sağlamayı unutmayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ