Kek Piştikten Sonra Fırından Hemen Çıkarılmalı mı?

Kek Piştikten Sonra Fırından Hemen Çıkarılmalı mı?

Kek piştikten sonra fırından hemen çıkarmak yerine bir 10 dakika kadar fırının sıcaklığı ile kalmasını sağlamalısınız. 10 dakika beklettikten sonra dikkatlice kekinizi fırından çıkarabilir ve oda sıcaklığında soğumasını bekleyebilirsiniz.

Kek Piştikten Sonra Fırından Hemen Çıkarılmalı mı?

Kek, yüksek bir ısı derecesinde piştiği için, piştikten sonra fırından direkt olarak çıkarıp soğumasını beklemek oldukça yanlıştır. Bu ısı değişimi kekin yumuşamasına ve sönmesine sebep olabilir. Evet, tadında herhangi bir değişikliğe sebep olmayacaktır fakat görüntü olarak da hoş gözükmeyecektir.

Biraz öncede bahsetmiş olduğumuz gibi, kekiniz piştikten sonra yani fırın kapandıktan sonra en az 10 dakika kadar daha fırının içinde beklemelidir. Bu esnada fırının kendi ısısı yavaş yavaş düşeceğinden kek de bu ısı düşmesi birden gerçekleşmediği için etkilenmeyecektir.

Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  • En çok hata yapılan kısımdan başlamak gerekirse, kek için kullanacağınız her malzemenin oda sıcaklığında kalmış olması önemlidir. Eğer malzemeleri buzdolabından çıkarır çıkarmaz kullanırsanız, muhtemelen kekin şişmesini engelleyecektir.
  • Kullanacağınız malzemelerin her zaman son kullanım tarihi dolmamış olmalıdır. Bayatlamış malzemeler kullanmakta kekin tadında değişikliklere sebep olabilmektedir.
  • Kekinizi fırınlamadan önce muhakkak öncesinde fırını ısıtmanız gerekmektedir.
  • Yumurtaları kullanmadan önce iyice çırptığınızdan emin olmalısınız. Tam olarak çırpılmamış yumurtalarda kekin kısmi yerlerinde tadında değişikliklere neden olabilmektedir.
  • Keki pişirirken en az 150 derece ısı kullanmanız gerekmektedir. Altında bir ısı kullanmanız kekin yeterince pişmemesine neden olabilmektedir.
  • Kekin yapılışında bir iki damla limon damlatmanız, kekin daha iyi bir şekilde kabarmasını sağlamaktadır.
  • Biraz önce de bahsettiğimiz gibi kek piştikten sonra kesinlikle hemen fırından çıkarılmamalıdır. Bir süre fırının içinde bekledikten sonra fırından çıkartmalısınız.

Kek Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

  • Kek muhafaza ederken aslında uygulanabilecek en doğru yöntem fırının içidir. Fırın ve kek soğuduktan ve fırının temizliğini gerçekleştirdikten sonra kekinizi fırının içinde muhafaza edebilirsiniz. Bir diğer alternatif yöntem olarak ise pastanelerde de sıkça karşılaştığımız kek saklama kaplarıdır. Bu şekilde bir kalıbın içinde hava almayacak şeklinde saklanması doğru olacaktır.
  • Kek muhafaza ederken kesinlikle ağzı açık bir şekilde saklanmamalıdır. Bu direkt olarak bayatlamaya ve bozulmaya sebep olacaktır.
  • Kekinizi saklarken yumuşak plastik ürünlerden ziyade sert plastik ya da cam ürünler tercih etmenizi öneririz.

Artan keklerinizi değerlendirmeniz için ise;
Artmış olan kekinizi çöpe atmak yerine eliniz ile ufalayarak küçük taneler haline getirin. Sonrasında ise süt ve kakao ile karıştırarak hamur haline getirip top şekilleri verin. Dilerseniz bu şekildeyken Hindistan cevizine batırabilir ya da küçük pasta süsü şekerlere de batırabilirsiniz, bu şekilde buzdolabınızda koyun ve soğumasını bekleyin. Şimdiden afiyet olsun!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ