Kırmızı Pancar Suyu Nasıl Hazırlanır?

Kırmızı Pancar Suyu Nasıl Hazırlanır?

Kırmızı pancar ıspanakgiller ailesine ait olan insan vücudu için birçok faydası bulunan bir sebzedir. Meyve ve sebzeler için kırmızı renk pigmentleri antioksidan bakımından zengin olduklarının bir göstergesi olmaktadır. Bu nedenden dolayı da kırmızı pancar da barındırdığı faydaların arasında ilk sıralarda antioksidan olma özelliğini barındırmaktadır. Böylece vücut başta kanser hücreleri olmak üzere birçok hastalığa karşı savaşabilir duruma gelmektedir. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin olan kırmızı pancar vitamin olarak A vitamini, B vitamini ve C vitamini açısından zengindir. Ek olarak fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve kalsiyum gibi mineraller açısından da mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Kırmızı pancar, antioksidan özelliği sayesinde vücutta üretilen serbest radikallerin yok edilmesini sağlayarak kanser hücrelerinin oluşumunu engellemektedir. Bu özelliğinin yanı sıra karaciğer hücrelerinin yenilenmesini sağlamak açısından da oldukça önemli bir görev üstlenmektedir. Her ne kadar kırmızı pancarın en temel iki faydası bunlar olsa da bunların dışında da farklı faydaları bulunmaktadır. Bu faydaları idrar döktürücü, rahatlatıcı ve sakinleştirici, tansiyon dengeleyici, kan yapıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici ve de vücut direncini arttırmak olarak sıralayabiliriz.

İnsan sağlığı için birçok faydası bulunan bu kırmızı pancar ise tatlı bir tadı olmasına rağmen genellikle katı olarak yemek tercih edilmez. Bu nedenden dolayı da suyu sıkılır ve suyu içilir. Kırmızı pancar suyunu hazırlamak için ise iki farklı yöntem uygulanabilmektedir.

Kırmızı Pancar Suyu Hazırlama Yöntemleri Nelerdir?

1-)Katı Meyve Sıkacağı ile Hazırlama

Katı meyve sıkacağı birçok sert meyvenin suyunu sıkma konusunda oldukça ideal bir araçtır. Bu nedenle kırmızı pancar suyunu hazırlamak için de katı meyve sıkacağından yardım alınabilir. Bu durumda kırmızı pancar sebzesinin bütün lifli kısmı ayrıca ayrışmış olacağı için ayrı olarak da tüketilebilir ancak altta bulunan hazne içerisine kırmızı pancarın tüm suyu birikecektir. Sıkma işleminin tamamlanmasının ardından elde edilmiş olan suyun isteğe bağlı olarak farklı şekillerde tüketilebilir.

Öncelikle hiçbir işlem uygulamadan doğrudan kırmızı pancar suyu içilebilir. Tatlı bir lezzete sahip olduğu için içmesi zor bir sebze suyu değildir. Diğer bir yandan ise damak zevkinize göre istediğiniz miktarda limonu kırmızı pancar suyunun içine sıkarak da içebilirsiniz.

2-)Kaynatarak Hazırlama

Kırmızı pancarı kaynatarak içmek özellikle de idrar söktürücü özelliğini daha çok ön plana çıkarmaktadır. Kaynatarak kırmızı pancar suyu elde etmek için kırmızı pancarları iyice yıkayıp iri iri küpler şeklinde doğrayın. Hazırlamış olduğunuz pancar küplerini uygun büyüklükte bir tencerenin içine alarak içme suyu ile doldurun ve iyice kaynatın. Pancarlar yumuşayıp suya rengini verdikten sonra tencereyi ocaktan alın ve su soğuduktan sonra ister limonlu isterseniz de sade olarak tüketebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ