Okul Çantası Nasıl Temizlenir?

Okul Çantası Nasıl Temizlenir?

Okul çantaları tüm öğrencilerin en çok kullandığı eşyadır. Kullanım alanının oldukça geniş olması ise birçok modelde ve renkte üretilmesine neden olmaktadır. Oldukça geniş bir kullanım alanı olan çantalar gün boyunca yere temas etmelerinden dolayı temiz görünen ama üzerinde birçok mikrop barındıran eşyalar arasında yer almaktadır. Bu nedenle de okul çantalarının düzenli olarak belli aralıklar ile temizlenmesi gerekir. Ancak okul çantalarının birçok modelde üretiliyor olması çoğu zaman temizliği konusunda soru işaretleri doğurur ve gözle görünen bir kirlenme ya da lekelenme gözlemlenene kadar okul çantalarının temizliği yapılmaz.

Aslında okul çantalarını temizlemek oldukça kolaydır. Okul çantalarını doğru ve etkili bir şekilde temizleyebilmek için birkaç noktaya dikkat etmek gerekir. Bu noktalara dikkat edilmesi durumunda göz ile görülür bir kirlenme olmadan çantanızı temizleyerek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Okul Çantası Nasıl Temizlenir?

1-)Kumaş Türünün Analiz Edilmesi

Kumaş türünü iyi analiz etmek okul çantasının etkili ve doğru tıkanabilirdi açısından oldukça önemlidir. Çanta çantaların kumaşlarına uygun temizlik yapmak okul çantalarının ömrünün uzaması konusunda oldukça etkilidir. Bunun için ise sadece çanta kumaşınızı iyi analiz etmeniz gerekir. Çanta kumaşının analiz edilmesi için çantaya dokunup kumaş türüne bakabileceğiniz gibi etiketine bakarak da analiz edebilirsiniz.

2-)Elde Yıkama

Elde yıkama yöntemi tüm çanta tipleri için en uygun olan temizleme yöntemidir. Ancak zaman zaman zahmetli olarak görülmesinden dolayı tercih edilmemektedir. Okul çantalarını elde yıkama yöntemini kullanarak temizlemeyi düşünüyorsanız eğer öncelikle çantanın sığabileceği büyüklükte bir leğene ılık su doldurun. Daha sonra hazırladığınız ılık suyun içerisine beyaz toz sabun atın.

Eğer toz sabununuz yoksa bunun yerine beyaz kalıp sabun ile de suyu köpürtebilirsiniz. Bu şekilde beyaz sabun ile hazırladığınız ılık suyun içerisine okul çantasını koyun ve çok kirli ise bir süre bekleyerek kirlerin yumuşamasını sağlayın. Ardından da nazik hareketler ile çantaya zarar vermeyecek şekilde çantayı çitileyerek iyice yıkayın. Yıkama işlemini tamamladıktan sonra havadar bir ortama çantayı sererek tamamen kurumasını bekleyin. Doğrudan güneş ışığına sermeniz çantanın renginde solmaya neden olabileceği için güneş altına sermekten kaçının.

3-)Çamaşır Makinesi ile Yıkama

Çamaşır makinesi ile yıkama kurtarıcı bir yöntemdir. Ancak tüm çantalar makinede yıkamak için uygun değildir. Bu nedenle polyester, bez gibi çantaları makineye atmaya özen gösterirseniz olumsuz durumlar ile karşılaşma şansınızı azaltmış olursunuz. Makinede çanta yıkarken 30 dereceden daha fazla sıcaklıklar tercih edilmemelidir. Bu durum çantaların formlarında değişimlere neden olabilir. Aynı şekilde yüksek devirde de sıktırılmamaları gerekmektedir. Yüksek devirde sıktırma işlemi çantaların formlarının bozulmasına neden olmaktadır.

NOT: Özellikle anasınıfı gibi küçük sınıflarda kullanılan okul çantaları çocukların dikkatsizliği nedeni ile çok daha kısa sürelerde kirlenmektedir. Bu nedenle küçük çocukların okul çantaları çok daha sık aralıklar ile temizlenmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ