Kolyenin Altın mı Gümüş mü Olduğunu Nasıl Anlarız?

Kolyenin Altın mı Gümüş mü Olduğunu Nasıl Anlarız?

Çoğu zaman hediye olarak gelen kolye, bileklik gibi takıların altın mı ya da gümüş mü olduğunu soramayacağımız için kendimiz anlamaya çalışırız. Bazı durumlarda üretilen takılar o kadar iyi işlenmiştir ki, imitasyon olduğunu bile anlamak zor olabilir. Merak etmeyin, biz size anlamanızı sağlayacak püf noktalardan bahsedeceğiz!

Kolyenin Altın mı Gümüş mü Olduğunu Nasıl Anlarız?

  • Öncelikle belirtelim; altın ürünlerde de gümüş ürünlerde de numaralar bulunur. Gümüş takılar genellikle 925 dediğimiz ayardadır ve üzerinde kenarda bir yerde mutlaka bu numara yazar. Altınlar bu konuda daha geniş bir yelpazeye ayrılmıştır. 8, 14, 18, 22 ve 24 ayar altın bulunmaktadır. Saf yani içinde herhangi bir madde bulunmayan altın 24 ayardır. Fakat 24 ayar altınlar yapı olarak oldukça narin ve yumuşak olduklarından genellikle takılarda kullanılmaz. Daha anlaşılır olması için şöyle söyleyelim, ayar düştükçe altının içindeki saf altın oranı da düşer ve daha sert bir malzeme elde edilir. Bu yüzden altının gerçek olup olmadığını anlamak için filmlerde hep diş testi uygulanır. Eğer bükülebiliyorsa %100 saf olduğu anlaşılır.
  • Altın takılarda günümüzde sarı renk çok rağbet görmediği için daha çok beyazlatılarak kullanılır. Bu altın türüne de beyaz altın denir fakat belirli katkılar sonucu aslında altın o hale getirilmiştir veya yalnızca dışına kaplama yapılmıştır. Neyse efendim, sonuç olarak beyaz altın en çok gümüşle karıştırıldığı için, uzmanlarda bu konuya bir açıklık getirdiler.
  • Size altın denilerek bir takı hediye edildiyse ve üzerinde herhangi bir rakam, marka ya da ibare bulunmuyorsa, gerçekten altın olup olmadığını en sağlıklı şekilde bir kuyumcuya giderek öğrenebilirsiniz. Günümüzde çoğu kuyumcu bu sahteciliğe bir son vermek adına ürünlerini sertifikalı olarak satmaktadır. Bu yüzden altın gibi değerli takılar hediye edilirken sertifikası da verilir ki herhangi bir problem yaşadığınızda bu sorunu kolay bir şekilde çözülebilsin.
  • Bunun dışında evde deneyebileceğiniz çeşitli yöntemler de bulunmaktadır fakat söylediğimiz gibi, altın içindeki bileşenler ile saflık oranı düştüğünden bu yöntemler yanlış sonuç verebilmektedir. Gümüş genellikle imitasyonu olmayan bir malzemedir. Fiyat olarak altından düşük olduğu için herkesin daha kolay ulaşabileceği bir ürün olduğundan ve satılacağı zaman alış fiyatının genellikle altından satıldığından sahteciliğine girilmemiştir. Eğer elinizdeki gümüş takının üzerinde değerli taşlar varsa bu durum değişebilir fakat bu taşın gerçekten değerli olup olmadığını da yine uzman birinden öğrenebilirsiniz

Değerli Takılar Nasıl Saklanmalıdır?

Değerli takılarınızı saklarken bilhassa hırsızlığa karşı iyi bir önlem almanız önemli. Aynı şekilde el altında bulunan takılar kaybolabilir veya zarar görebilir. Bu yüzden özel bir kutu içinde hatta mümkünse kasa içinde saklanmalıdır. Yine takılarınızı saklarken iç içe karışık değil de daha düzenli bir şekilde saklamalısınız. Çünkü özellikle kolye gibi zincirli takılar birbirine dolanabilir ve çözmek için uzunca bir süre ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Mümkünse kolyelerinizi asarak muhafaza etmeniz yıpranmasının da önüne geçecektir.

Takılarınızı saklarken dikkat etmeniz ve çok bilinmeyen bir diğer detay ise gümüş ve altın takıların bir arada olmaması gerektiğidir. Gümüş altına uzun süre temas ederse, altının yapısını değiştirebilir ve değerini düşürebilir. Kesin olarak kanıtlanmasa da, gümüşün altına zarar verdiği bilinmektedir. Hem birlikte takılmamalıdır hem de birlikte muhafaza edilmemelidir.

NOT: Altında çok meydana gelmese de gümüş takılar kararabilmektedir. Böyle durumlarla karşılaştığınızda kimyasal kullanmak yerine sirkeli su da bekletebilir ve daha sonra kuru bir bezle takınızı silebilirsiniz. Kararma da tamamen geçmiş olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ