Portakal Kurusu Nasıl Yapılır?

Portakal Kurusu Nasıl Yapılır?

Portakal özellikle C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu nedenle vücut için birçok faydası bulunmaktadır. Portakal içinde bulundurduğu bu yoğun C vitamini sayesinde özellikle kemik dokuları için çok büyük faydalar sağlamaktadır. C vitamini kolajen sentezi konusunda en çok yardımcı olan vitamindir. Bu nedenle kırık ve çatlak durumlarında daha fazla alınması iyileşme sürecini de hızlandıracağı gibi sağlıklı bireylerin de düzenli olarak portakal tüketmesi kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra sindirim sitemini güçlendirme, demir emilimine yardımcı olma, kötü kolesterolü dengeleme, idrar söktürme gibi etkileri de bulunmaktadır. Bunlara ek olarak portakal barındırdığı asitten dolayı depresyona ve strese de iyi gelmektedir.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra portakal çok ciddi bir antioksidandır. Bu nedenle özellikle de soğuk kış günlerinde yaygınlaşan gerip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı çok iyi bir savaşçıdır. Portakal içerdiği yoğun antioksidan özelliği ile vücudu temizler ve kanser gibi hastalıklara neden olan kötü hücrelere karşı vücudu korur. Birçok faydası bulunan ve oldukça lezzetli olan bu meyve kış aylarında gelişimini tamamladığı için yaz aylarında taze olarak tüketimi mümkün değildir. Ancak bazı yöntemler uygulayarak portakalın bu yararlarından yaz aylarında da yararlanmak mümkündür. Bunun için portakalı kurutarak saklamanız gerekmektedir. Portakalı kurutmak için ise uygulayabileceğiniz 2 farklı yöntem bulunmaktadır.

Evde Portakal Kurusu Nasıl Yapılır?

1-)Güneşte Kurutma Yöntemi

Güneşte kurutma yöntemini kullanarak portakallarınızı kurutmak için öncelikli olarak portakallarınızı akan sutun altında iyice yıkayın. Yıkama işleminin ardından portakallarınızı kabukları ile birlikte kesin. Kesme işleminde dikkat etmeniz gereken nokta dilimlerin çok ince olmasıdır. Aksi takdirde uzun süre kuruyamayacağı için bozulmalar meydana gelir.

Halka halka hazırladığınız portakalları temiz bir tepsiye dizerek güneşe bırakın. İsterseniz dilimleme işleminin ardından portakalların üzerine toz şeker serpebilirsiniz.

2-)Fırında Kurutma Yöntemi

Fırında kurutma yöntemi güneşte kurutma yöntemine göre çok daha kısa süreli bir yöntemdir. Bunun için ilk olarak kurutacağınız portakalları çok iyi bir şekilde yıkamanız gerekmektedir. Daha sonra yıkamış olduğunuz portakalları ince dilimler olacak şekilde halka halka doğrayın. Bu şekilde hazırlamış olduğunuz portakalları fırın tepsisine birbirlerine değmeyecek şekilde dizin.

Tepsileri hazırladıktan sonra önceden 100 derecede ısıtılmış olan fırına tepsileri yerleştirin. Fırının altlı üstlü ve fan ayarında çalışıyor olmasına özen gösterin. Bu şekilde ortalama olarak 4 saat kadar portakalları pişirin. Dilimlerinizin kalınlığına göre bu süre değişebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ