Taze Fasulye Gaz Yapar mı?

Taze Fasulye Gaz Yapar mı?

Taze fasulye, Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden biridir. Pilavın yanına yakışan en güzel ev yemeklerinden biridir. Taze fasulye hem sıcak olarak sulu yemek şeklinde tüketilebilir, hem de soğuk bir meze olarak tüketilebilir. Bunaltıcı sıcaklarda sıcak yemeklerdense, zeytinyağlı taze fasulye soğuk olarak da yenilebildiği için yaz aylarında daha çok tercih edilebilir.

Taze Fasulye Neden Gaz Yapar?

Fasulyenin içerisinde yüksek oranda şeker bulunmaktadır. Bu şeker insan vücudunda sindirilemeyebilir. Fasulye yenildikten ve sindirim sisteminden geçerken bağırsaklara ulaştığında bağırsakta bulunan bakteriler harekete geçer ve bolca gaz üretmeye başlarlar. Bu da vücudumuzda gaz oluşmasına sebep olur.

Fasulyenin yanı sıra bazı durumlarda da insan vücudunda gaz üretimi olabilir. Yaşamımızı devam ettirmek için soluduğumuz hava, kanda bulunan ve bağırsaktan geçerken kandan bağırsağa geçiş yapan gazlar ve ağızda oluşan salyanın yutularak midede salgılanan asitle bir araya gelmesi ile oluşan tepkime sonucu ortaya çıkan karbondioksit insan vücudunda gaz oluşumuna sebep olabilir.

Hamile olan ve bebek emziren annelerin fasulye tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü eğer hamile ise oluşan gaz hamilelikte ağrımalara sebep olup rahimdeki bebeğe baskı yapabilir ya da anne bebeğini emziriyor ise bebeğin emdiği süt bebekte de gaz oluşumunu arttırır. Bu neden ile hamile ve bebek emziren annelerin fasulye de dahil gaz yapabilecek besinlerin tüketimine dikkat etmelidirler.

Taze Fasulyenin Gaz Yapması Nasıl Önlenebilir?

Fasulyelerin gaz yapmasının asıl nedeni fasulyeyi doğru pişirmemekten kaynaklanmaktadır. İlk önce kuru ya da taze fasulye olması fark etmez güzelce temizlenmelidir. Eğer kuru fasulye ise taşlarından ayrılmalı, taze fasulye ise güzelce ayıklanmalıdır. Daha sonra fasulye pişirilmeden önce su içerisinde uzun süre bekletilmelidir. Su içerisinde bekleyen fasulye hem temizlenecektir hem de pişmesi daha kolay olacaktır. Pişirilmeye hazır hale gelen fasulyeler pişirilme esnasında içerisinde bulunan suyun yüzeyinde köpüklerin oluşmasına neden olur. Suyun yüzeyinde oluşan köpüklerin nedeni içerisinde bulunan fasulyelerin içerisinde bulundurdukları gazı dışarıya vermesinden kaynaklanmaktadır. Eğer köpüklenmeler var ise köpükler bir kaşık yardımı ile temizlenmelidir.

Taze Fasulyenin Tüketiminin Yararları Nelerdir?

  • Taze fasulye içerisinde lif bulunmaktadır. Bu da bireydeki tokluk hissinin daha sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlar ve sindirim sisteminin dengeli çalışmasına yardımcı olur.
  • İçerisinde bulundurduğu lif yardımı ile de kabız oluşumunu engeller.
  • Fasulye kalp dostu olan bir besindir. Kan basıncının düzene girmesinde yardımcı olur. Kolesterolün düzenlenmesinde rol oynar.
  • Sindirim sistemini düzene sokması ile hazımsızlığa iyi gelmektedir.
  • İnsan vücudunda oluşan yorgunluğun azalmasına yardımcı olur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ