Tişörtten Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Tişörtten Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Günümüzde kahve tüketimi popüler kültürün etkileriyle daha da artmaktadır. Günlük yaşantının birçok zamanında kahve tüketimi yer almaktadır.

Kahvenin içimi esnasında ya da kahvenin hazırlanışı sırasında kıyafetleriniz kahve lekesi olabilir. Kendine has renginden dolayı kahve tişörtlerde ciddi lekelere sebep olabilmektedir.

Kahve lekelerinin çıkarılması için evde birçok yöntem uygulayabilirsiniz. Uygulayacağınız yöntemi kahvenin döküldüğü tişörtün yapısına göre seçmek çok daha etkili bir çözüm gerçekleşmesini sağlayacaktır.

1-)Ilık Su Uygulayın

Kahvenin tişörtte leke bırakmaması için öncelikli olarak lekenin dağılmasını önlemek ve emilerek derinlemesine nüfuz etmesini önlemek gerekmektedir.

Bunun için yapılaması gereken en temel ve basit adım leke dökülen yerin bol ılık su ile yıkanmasıdır. Burada hiç zaman kaybetmemeniz gerekmektedir.

Ilık su ile tişörtün yıkanamayacağı acil durumlarda ıslak bir mendil ile ya da ılık suyla ıslatılmış bir bezle lekeli bölgenin silinmesi gerekmektedir.

2-)Karbonat Kullanın

Karbonat özellikle açık renkli kıyafetlerde kahvenin leke yapması durumunda sıklıkla kullanılan bir maddedir. Burada yapmanız gereken kahve lekesi olan bölüme karbonat dökünüz ve bir miktar su ile bunu bir karışım haline getiriniz.

Bu şekilde lekeli bölgede karbonat karışımını bir süre bekleyiniz. Bekleme işleminin ardından ılık suyun atında lekeli bölgeyi yavaş yavaş ovunuz. Ovma işleminin ardından hiç zaman kaybetmeden önce ılık su ile ardından sıcak su ile tişörtünüzü yıkayınız.

3-)Leke Çıkarıcı Kulanın

Piyasada birçok farklı markaya ait leke çıkarıcı kimyasallar bulunmaktadır. Bu kimyasal maddelerden özellikle kahve lekesi üzerine etki eden kimyasalı seçerek lekeli bölgeye uygulayınız.

Uygulama işlemi öncesinde kullanacağınız kimyasalın tişörte zarar vermeyeceğinden emin olun. Bunun içinde öncelikli olarak tişörtün görünmeyen bir kısmında leke çıkarıcıyı deneyiniz. Ardından lekeli bölgede uygulama yapınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ