Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir?

Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir?

Güveç özellikle eskiden beri et ürünleri pişirmede kullanılan topraktan yapılmış kaptır. Bu kaplar kullanım ömrüne ya da kullanım şekline göre zarar görebilmekte ve kimi yerlerinde çatlamalar meydana gelebilmektedir. Bu çatlaklar ise kırık boyutunda değil ise kolaylıkla tamir edilebilmektedir.

Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir?

Çatlamış olan toprak güveçleri tamir ederken yapıştırıcılardan faydalanabilirsiniz. Fakat güvecin çatladığı yerde oldukça önemlidir. Şöyle ki, güveç ısı aldığı yerden yani alt kısımdan çatlamış ise tamir etmek yerine farklı bir şekilde değerlendirmeniz daha doğru olacaktır. Eğer daha üst kısımlardan çatlak var ise burayı güçlü yapıştırıcılar kullanarak tamir edebilirsiniz.

Güveçte bulunan çatlak derin değilse, kulak temizleme çubuğu, temiz oje fırçası ya da ince sulu boya fırçası kullanarak bu çatlağa müdahale edebilirsiniz. Fakat en nihayetinde zarar görmüş olduğu için ise, bu işlemden sonra aşırı sıcağa maruz bırakmamak ise tekrar çatlamasını ya da olan çatlağı büyültmemek adına oldukça önemlidir.

Çatlamış Güveç Nasıl Değerlendirilir?

Büyük çatlaklarda tamir edildikten sonra kullanmak riskli olabilmektedir. Fakat güveci direkt olarak atmak yerine farklı amaçlar ile de kullanabilirsiniz. Güveci nasıl değerlendirmeniz gerektiğine gelirsek, aşağıda yazmış olduğumuz yöntemleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

1-)Saksı Olarak Kullanabilirsiniz

Çatlamış ya da kırılmış çömleği belki de en güzel değerlendirebileceğiniz alan çiçeklerdir. Dilerseniz evde dilerseniz bahçenizde de geniş ve eski bir yapıda olmasından dolayı çömleği rahatlıkla saksı olarak değerlendirebilirsiniz. Özellikle çabuk büyüyen bitkilerde köklerin uzamasından dolayı güveç bu konuda ideal bir ürün olacaktır.

2-)Mumluk Olarak Kullanabilirsiniz

Güvecin büyüklüğüne de bağlı olarak mumluk olarak kullanabilirsiniz. Bu biraz uğraş gerektiren bir işlem olsa da, sonrasında evinizde çok nezih bir aksesuar olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

3-)Eşyalık Olarak Kullanabilirsiniz

Güveci evinizin bir köşesinde ufak tefek eşyalarınızı koymak için kullanabilirsiniz. Özellikle evde yeri olmayan fakat çabuk kaybolabilir eşyaları koymak için güveci bu şekilde değerlendirmiş olmak, hem sizin eşyalarınıza daha kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlar hem de kaybolma riski ortadan kaybolur.

4-)Yoğurtluk Yapabilirsiniz

Eğer güveçte çok ciddi bir çatlak yok ise, kendi yapmış olduğunuz yoğurdu güveç içinde muhafaza edebilirsiniz. Böylece hem sofranızda doğal bir görüntü olur hem de güveç sağlıklı bir kap olmasından dolayı yoğurdunuzu sağlıklı bir şekilde muhafaza etmiş olursunuz.

Yine mutfağınızda ya da dolabınızda yumurtaları koyduğunuz bir kap olarak da değerlendirebilirsiniz. Böylece görüntü olarak hoş gözükeceği gibi yumurtalarınızın da kırılma ihtimalini engelleyerek ulaşılması kolay bir şekilde kullanmanızı sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ