Zeytinyağı Öksürüğe İyi Gelir mi?

Zeytinyağı Öksürüğe İyi Gelir mi?

Daha çok Akdeniz bölgesinde yoğun olarak kullanılan zeytinyağı hem zengin içeriğe sahiptir hem de insan vücudu için son derece faydalıdır. Kan şekerinin dengelenmesi, kilo kontrolünün sağlanması ve kolesterol seviyesinin düşürülmesi gibi birçok yararı bulunan zeytinyağı, öksürüğe de iyi gelen bir besindir. Üstelik öksürük tedavisinde oldukça kısa bir sürede bu sorun ortadan kalkmaktadır.

Öksürük İçin Zeytinyağı Kullanımı

Öksürüğün tedavisi için zeytinyağı kullanımı şu şekildedir:

 • Bal, un, zeytinyağı ve toz zencefilden oluşan malzemeler kullanılarak hazırlanan karışımın kullanımı sonucunda öksürük sorunu ortadan kalkmaktadır.
 • Öncelikli olarak un ve bal karıştırılır, ardından toz zencefil ve zeytinyağı içerisine yavaş yavaş eklenir.
 • Macun kıvamını kazanan bu karışım, gazlı bez içerisine konur ve göğüs ve sırt bölgesine yerleştirilir.
 • Sabah olduğunda, büyük olasılıkla öksürük geçmiş olacaktır.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

 • Zeytinyağı kalp rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Yemeklerde ve salatalarda sıklıkla tüketilen zeytinyağı, kalp krizi riskini ciddi oranda azaltmaktadır. Doğal yollarda elde edilen sızma zeytinyağı, kanın pıhtılaşmasını önler ve kalp rahatsızlıklarına karşı ciddi bir koruma sağlar.
 • Kanın pıhtılaşmasını engelleyen zeytinyağı, bu sayede felç (inme) riskini de azaltmaktadır. Doymamış yağ oranı fazla olan zeytinyağı felç riskine karşı kişileri korumaktadır.
 • Kalp ve damar tıkanıklıkları, kanser, obezite gibi sorunlara yol açan kronik hale gelen iltihaplanma, zeytinyağının içeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde vücuttan atılır ve bu sayede iltihaplanma sorunu en aza iner ve bakteri oluşumu ortadan kalkar.
 • Zeytinyağının yararlı olduğu görülen bir başka konu da, kilo kontrolünü sağlamasıdır. Zeytinyağı ile pişirilen ve tüketilen besinlerin hafif olması, kilo alımının da diğer sıvı yağlara göre çok daha az şekilde gerçekleştiği kanıtlanmıştır. Bunun sebebi ise zeytinyağının kanda bulunan antioksidan seviyesini artırması olarak belirlenmiştir.
 • Zeytinyağı, kişilerde oluşma riski bulunan diyabetin de önlenmesinde etkilidir. Kan şekeri ve insülin rahatsızlığına sahip kişilerin zeytinyağı ile beslenmeleri sonucu da riskin en aza indiği saptanmıştır.
 • Beyinde bulunan ya da biriken plaklar nedeniyle meydana geldiği düşünülen alzheimer rahatsızlığının tedavisinde ya da ilerlemesinde de zeytinyağının etkili olduğu belirlenmiştir.
 • Yoğun olarak zeytinyağı kullanılan bölgelerde yaşayan kişilerin kanser riskine diğer bölgelere göre daha az bir seviyede sahip oldukları bilinmektedir. Özellikle de meme kanseri riskini zeytinyağı kullanımı ciddi oranda azaltmaktadır.
 • Zeytinyağı, vücut için bir antidepresan özelliği gösterir ve depresyonla savaşmada oldukça etkilidir. Zeytinyağı kullanan kişilerde serotonin hormonunun bir hayli yüksek olduğu belirlenmiştir. Trans yağ tüketen kişilerde ise depresyon riski çok daha fazladır.
 • Bağırsaklarda meydana gelen sorunlar dolayısıyla ortaya çıkan kabızlık sorunu da zeytinyağı tüketilerek ortadan kaldırılabilmektedir. Bağırsakların hareketlerini düzenlediği gibi karaciğer için de önemli bir dosttur. Aynı zamanda cilt ve saçlar için de oldukça faydalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ