Bebeklere Ayakkabı Ne Zaman Giydirilmeli?

Bebeklere Ayakkabı Ne Zaman Giydirilmeli?

Bebekler 5 ya da 6 aylıkken emeklemeye, 9 aydan sonra da ayakta durmaya başlarlar. İlk önce etraflarındaki koltuktan, sandalyeden ya da dolaplardan destek alıp ayakta dururlar ve ilk başlarda sık sık düşerler. Zaman ilerledikçe dengelerini daha iyi kurarlar ve bir yerlere tutunmadan ayakta durmayı öğrenirler. İşte bu süreçten sonra bebekler için ilk adımlar başlar.

Genelde ebeveynler çocukları daha ayakta durmayı öğrenmeden ya da ayakta durmaya başladıkları andan itibaren bebeklerine yürüteç alırlar. Evin içinde çocukları emeklemesi için bırakmak ya da koltukta oturtmak yerine nerede olduğunu bilmek için genelde yürüteçe oturtular. Fakat bu bebeklerin gelişimi için çok yanlıştır. Yürüteçe oturtulan çocuklar yerden destek alıp yürüteç üstünde hareket etmeye çalışırlar ve bu desteği ilk zamanlarda ayakları yere tam olarak yetişmediği için parmak uçlarından destek alırlar.

Sürekli yürüteç üstünde olan bebeklerde omurga değişiklikleri, kalça eklemine baskı ya da sürekli ayak parmak ucuyla hareket etmesinden kaynaklı olarak oluşan kas gruplarında dengesiz gelişim gibi problemler ortaya çıkabilir.

Bebeklerde Ayakkabı Giyme Yaşı Kaçtır?

Bunun yanı sıra çocukların yere düzgün basması için ebeveynler bebekleri ilk adımlarını attığı anda ayakkabı giydirmeye başlarlar. Bu bebeklerin ayak gelişimi için yanlıştır. Aslında bebeklerin 2 yaşına gelene kadar ayakkabı giymesine gerek yoktur. Mümkün olduğunca çıplak ayakla dolaşmalıdır.

Sanıldığının aksine sürekli yere çıplak ayakla basmak tabanda düzleşme oluşturmaz. Tam aksine yere tabanı tam basan çocuklarda kas gelişimi daha doğru bir şekilde gelişir ve ayaktaki kavis daha düzgün oluşur.

Ev içerisinde dolaşırken kış aylarında soğuk havalardan etkilenmemesi ve zeminde kayıp düşmemesi için tabanı kaymayacak çorap ya da patikler giydirilebilir. Çocuk dışarı çıkarıldığı zamanda mümkün olduğunca ayakkabı giydirilmemelidir. Eğer ayakkabı giydirilmesi gerekiyorsa, tabanı tamamen esneyebilen avuç içinde sıkıldığında katlanabilen yumuşak tabanlı ayakkabılar giydirilmelidir.

Yumuşak tabanla başlanılan ayakkabı seçimi ilerleyen zamanda çocuk yürümeyi tam kavradıktan sonra orta yumuşaklıkta bir tabana geçilebilir. Daha sonra sert tabanlı ayakkabılarla devam edilebilir.

Bebeklerde Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

  • Bebeklerin parmakların arasında ayakkabı içinde de boşluklar olmalıdır. Ayakkabının dört köşeli olması bebeklerin parmakları için daha rahat olacaktır.
  • Ayakkabı bebeğin ayaklarının rahat etmesi için mümkün olduğunca esnek olmalıdır.
  • Burkmaları önlemek için en az 2 yaşına kadar bileği kavramalıdır.
  • Ayağın hava alması için delikli olmalıdır.
  • Topuksuz ve düz tabanlı olmadır, topuk kısmı çok bükülmemelidir.
  • Ayakların rahatlığı için ortopedik olmalıdır.
  • Ayağı doğru kavramalı, adım atarken ayakkabı ayaktan çıkmamalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ