Deri Mont Nasıl Yıkanır?

Deri Mont Nasıl Yıkanır?

Deri mont özellikle hoş görüntüsü ve sıcak tutucu özelliğinden dolayı sonbahar ve ilkbahar aylarında sıkça tercih edilmektedir. Deri mont spor ve şıklığın bir arada yakalanabileceği bir kıyafettir. Bu güzel avantajlarının yanında ne yazık ki deri montun bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunların başında deri montun yıkanması yer almaktadır.

Deri mont yıkanırken bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde kullanılan kimyasallardan kaynaklı olarak ya da yıkama talimatlarının yanlış uygulanmasına bağlı olarak deri mont zarar görebilir, kullanılmaz hale gelebilir.

Deri montun temizlenmesi için birkaç alternatif yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden sizin için en pratik olanı seçerek deri montunuzu temizleyebilirsiniz.

1-)Deri Montu Silmek

Deri montu yıkamadan önce silerek temizleme işlemini denemenizi tavsiye ederiz. Bu işlem çok daha kolay ve pratiktir. Burada yapmanız gereken deri montunuzu yumuşak ve pamuklu bir bez ile silmektir.

Silmek için genellikle deterjanlar deriye zarar verdiği için sabun kullanılmaktadır. Sabunlu su ile deri ceketinizi silebilirsiniz. Bu işlem belirli aralıklar ile yapıldığında deri ceketinizin yeni bir şekilde kalmasını sağlar.

Deri ceketinizi silme işleminden sonra unutulan ancak muhakkak yapılması gereken bir nokta da deri ceketin kurutulmasıdır. Bu işlemi deri ceketin direkt güneş ile temas etmediği bir yerde yapınız. Aksi halde ceketinizde çatlaklar oluşabilir.

Deri ceketiniz kurumadan kesinlikle dolaba kaldırmayınız. Bu durumda derinin ağır bir şekilde kokmasına sebep olabilir.

2-)Zeytinyağı ve Vazelin Kullanın

Deri mont temizliği ve bakımı için en sık kullanılan iki madde zeytinyağı ve vazelindir. Bu maddeler yağ bazlı maddelerdir ve derinin belirli aralıklar ile bu tarz maddelere ihtiyacı vardır.

Zeytinyağı ya da vazelini bir pamuğa az miktarda sürün ve bu pamuk ile tüm deri ceketi silin. Bu işlemin ardından deri ceketinizi bir askıya asıp bu yağı emmesini bekleyin. Fazla miktardaki yağı kuru bir bez yardımı ile almayı unutmayın.

NOT: Boya kaynaklı lekelerin deri ceketten çıkarılması için ne yazık ki evde uygulanacak yöntemler pek etkili değildir. Böyle bir sorun ile karşılaşırsanız kuru temizleme seçeneğini düşünebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ