Kabak Nasıl Kızartılır?

Kabak Nasıl Kızartılır?

Kabak anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan besin değeri açısından oldukça zengin bir sebze türüdür. İçerdiği besin değerleri açısından özellikle de potasyum, fosfor, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından oldukça zengin bir sebzedir. Mineral zenginliğinin yanı sıra kabak vitaminler açısından da oldukça zengin bir sebzedir.

Kabak içeriğinde çok fazla vitamin bulundursa da özellikle A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından çok daha zengindir. İçerisinde yoğun olarak barındırdığı bu vitamin ve mineraller sayesinde de kabağın bir çok faydası bulunmaktadır.

Kabağın başlıca faydaları ise kalp sağlığını korumaya yardımcı olması, kansere karşı kalkan görevi üstleniyor olması, kemik sağlığını koruması, göz sağlığını koruması bağışıklığı arttırması gibi faydaları gelmektedir. Bu özellikler ile birlikte aynı zamanda da cilt sağlığını koruma, kolesterolü düzenleme, sindirim sistemi sağlığını koruma, saç sağlığını desteklemesi, yağ ve glikoz seviyesini dengeleme gibi etkileri de bulunmaktadır.

Bu nedenle kabak tüketimi beden sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kabak sebzesinin bu özelliklerinden faydalanabilmek için düzenli olarak tüketmek ise çok önemlidir. Kabak yemek çeşitliliği açısından da oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan sebzelerden biridir. Ancak en çok tercih edilen ve en çok sevilen tüketim şekli kızartılarak tüketilmesidir. Bu noktada da kabağın kızartma şekline dikkat etmek gerekmektedir.

Kabak Kızartma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Ayçiçek Yağı Seçimi

Kızartmalar için en önemli nokta kızartma yapılacak olan yağın seçimidir. Her yağ farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle doğru yağ seçilmemesi durumunda lezzetle sağlıklı bir şekilde tüketeceğiniz yemekler sağlığı tehdit edici unsurları tetikleyebilir. Ayçiçek yağı yanma noktası en yüksek yağ olduğu için kızartmalar için en uygun olan yağ çeşididir. Bu nedenle de kabak kızartmak için mutlaka ayçiçek yağı tercih etmelisiniz.

2-)Kabakların Yıkanması

Kabak kızartmak için ilk yapılması gereken nokta kabakların kızartmaya uygun şekilde hazırlanmasıdır. Bunun için ise ilk yapılması gereken adım kabakların temizlenme aşamasıdır. Kabakları yıkamak için öncesinde herhangi bir işlem yapmak gerekmez kabakları doğrudan hiç bir kısmını kesmeden akan suyun altında rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

3-)Kabakların Hazırlanması

Kabakların hazırlanma aşaması kızartma işleminin en önemli noktasıdır. Çünkü kızartmalar çok fazla yağ çeker ancak kabakları doğru şekilde hazırlarsanız bu miktarı en aza indirmiş olursunuz. Bu nedenle yıkamış olduğunuz kabakları çok ince olmasa da ince şekilde halkalar halinde keserek hazırlayın.

4-)Yağın Hazırlanması

Kızartmalar çok fazla yağ çekeceği için kızartılacak olan kabaklar ince olarak doğranır. Ardından da yağın içine atılır. Ancak bu yağın çok kızgın olması gerekir. Bu nedenle kabakları doğramaya başladığınızda yağı da ocağa koyarak altını açın. Kabakları doğradıktan sonra yağın kızdığını göreceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ