Kaymak Nasıl Saklanır?

Kaymak Nasıl Saklanır?

Süt ve süt ürünleri grubunda yer alan oldukça lezzetli olan bir yiyecektir. Sütü hafif ateşte çalkalayarak ya da belli bir soğuklukta belli bir süre bırakarak elde edilen kaymak bunlar gibi çeşitli işlemlerin uygulanması sonucu süt yağının yoğunlaşması ile elde edilmektedir. Oldukça koyu kıvamlı ve yağlı bir besin kaynağıdır. Süt yağından elde edilmesi ile tamamen yağ gibi gözükse de kaymak protein ve kalsiyum açısından da oldukça zengin olan bir besin kaynağıdır. Bu nedenle özellikle kas ve kemik gelişiminde oldukça etkili besinler arasında yer almaktadır.

Kaymak faydalarının ve lezzetinin yanı sıra tüketimininde kolay olduğu bir besindir. Ülkemizde genellikle kahvaltılarda kullanılan kaymak tatlılarda ve hatta yemeklerde de kullanılmaktadır. Bu farklılıkların oluşmasının nedeni ise kaymağın iki farklı çeşit olarak elde edilmesidir. En çok tüketilen ve özellikle kahvaltılarda lezzet ile tüketilen kaymak çeşidi süt kaymağıdır. Büyük bir çoğunlukla tatlılarda da süt kaymağı kullanılmaktadır. Süt kaymağı pirinç pilavı çeşitli yemeklerin içine de girebilmektedir.

Ancak yemeklerde genellikle krema kaymağı kullanılmaktadır. Özellikle et yemeklerine çok yakışan krema kaymağının bir diğer kullanım alanı ise soğuk ya da sıcak içeceklerdir. Genellikle bu içeceklerin üzerine sıkılarak servis edilmektedir. Gerek süt kaymağı gerekse krema kaymağını saklamak için ise uygun koşulların sağlanması oldukça önemlidir. Kaymak yağlı bir yapıya sahip olduğu için kolaylıkla bozulabilir. Bu nedenle doğru şartlarda saklanması oldukça önemlidir.

Kaymak Uzun Süre Nasıl Saklanır?

1-)Süt Kaymağının Saklanması

Süt kaymağı raf ömrü çok kısa olan bir besindir. Bu nedenle uygun şartlarda saklanması krema kaymağına göre çok daha önemlidir. Kaymağın saklanması konusunda en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise sıcaklık konusudur. Süt kaymağı sıcaklıktan çok fazla etkilenmektedir. Bu etkileşim sonucu süt kaymağının yapısı bozularak kısa süre içerisinde bozulmalar meydana gelir. Bu özelliğinden dolayı süt kaymağı hiçbir şartta ısı ile temas etmemeli ve dışarı da olabildiğince kısa süre beklemelidir.

Süt kaymağını saklamak için ideal sıcaklık -1 derece ile +5 derece arasında muhafaza etmektir. Bu sıcaklıklar arasında süt kaymağını 2-3 gün kadar yapısında hiç bir bozulma olmadan ve tazeliğini kaybetmeden sağlıklı bir şekilde saklamak mümkündür.

2-)Krema Kaymağının Saklanması

Krema kaymağının saklanması süt kaymağına göre çok daha rahattır. Bunun nedeni ise krema kaymağının süt kaymağına oranla çok daha dayanıklı olmasıdır. Ancak yine de kaymak olmasından dolayı saklama ömrü çok uzun olmayan bir besindir.

Krema kaymağı genellikle ambalajlı olarak satın alınmaktadır. Bu nedenle bu şekilde temin edilen krema kaynakları ambalajın açılmaması durumunda üzerinde bulunan son tüketim tarihine kadar muhafaza edilebilir. Ancak paket açıldıktan sonra 15 gün içerisinde mutlaka tüketilmesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ