Kireçlenen Ütü Nasıl Temizlenir?

Kireçlenen Ütü Nasıl Temizlenir?

Evlerde en çok kullanılan gereçlerden biri ütüdür. Özellikle de kireçli sulara sahip bölgelerde yaşayan hanımların sıklıkla karşılaştığı gibi kireçli su ütülerde kireç birikmesine neden olur. Kireç oluşumu bir diğer yandan da bulunduğunuz bölgenin suyunun sertliği ile ilgilidir. Sonuç olarak bu gibi nedenler yüzünden ütülerde kireç birikir ve ütü tıkanır.

Oluşan bu kireçler ütünün performansının düşmesine neden olurken kıyafetlerinize de beyaz beyaz dökülür. Diğer bir yandan da performansı düşen ütü aynı işi daha uzun sürede yapmanıza neden olacağı için zaman da kaybettirir. Birkaç yöntem kullanarak kireçlenen ütülerin kireçlerinden kurtulmak mümkün. Bunun için bir maske, bir miktar kireç sökücü, bir tane sprey şişesi, biraz limon tuzu, biraz beyaz sirke ve su gerekli.

1-)Kireç Sökücü ile Temizlik

İlk olarak ütüyü fişe takarak başlayın. Bu uygulamayı yapmak için ütünün ısınmış olması gerekiyor. Fısfıslı bir sprey şişesine kireç sökücü koyun. Bunun yerine fısfıslı bir şişenin fısfısını kireç sökücünün şişesine de takabilirsiniz. İçinde kireç sökücü olan fısfıslı şişenizi hazırlarken ütünüzde ısınacaktır.

Ütünüzün yanına gitmeden bu arada ağzınızı ve burnunuzu kapatmak için mutlaka bir maske takın. Ütüyü fişten çıkarmadan sıcakken fısfıslı kireç sökücüyü ütünün tabına sıkın. Siz kireç sökücüyü sıktıkça ütüden kireçlerin ve kirlerin dökülmeye başladığını göreceksiniz. Bu şekilde iyice temizlendiğinden emin olduğunuzda ütüyü fişten çıkarın ve musluğun altında tabanını yıkayın. Bu sayede kireç sökücüden ve kalan kireçlerden, kirlerden tamamen arınmış olur. Daha sonra tekrar prize takın ve eski bir kumaş parçası üzerinde bir süre ütü yapın. Bol bol buhar çıkartın. Bu işlemle içinde kalan kireç veya kir çıkacaktır.

2-Limon Tuzu ile Temizlik

Ütünüzde biriken kireci temizlemek için bir cezveye veya çaydanlığa limon tuzu ile birlikte bir miktar su koyun. Kaynayana kadar bekleyin. Kaynayan bu suyu ütünüzün içine dökün ve ütünüzü prize takın. Buhar düğmesine birkaç dakika boyunca basın. Limon tuzu sayesinde bu şekilde ütünüzün içindeki tüm kireçler çözülecektir. Bu işlem bitikten sonra ütünün soğuması beklenir. Ütü soğuduktan sonra içindeki su dökülür ve temiz su ile çalkalanır. Ütü yapmadan önce eski bir bezi buharla ütüleyin.

NOT: İlk yöntemi açık havada uygulama şansınız varsa mutlaka öyle yapın. Balkon bu işlem için uygun alanlardan biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ