Kurumuş Gülleri Nasıl Değerlendirebilirim?

Kurumuş Gülleri Nasıl Değerlendirebilirim?

Özel günlerde özel anlamlar yüklenen güller, bir hatıra olduğu için genellikle kurutulmaktadır. Aynı zamanda bir kutlama, bir tebrik için de gül demeti gönderilebilmektedir. Bu demetin de toplu halde kurutulması mümkün olabilmektedir. Bir süre sonra kuru çiçek halini alan kurutulmuş güllerin ise değerlendirilebilecekleri farklı alanlar bulunmaktadır.

Kurumuş Çiçekler Nasıl Değerlendirilir?

1-)Buket Çiçekler

Hediye olarak verilen bir gül buketinin en şık kurutuluş şekli, kendi halinde kurutulmasıdır elbette. Bu haliyle ilk verildiği günün anısını sonuna kadar yaşatması kaçınılmazdır. Bunun için buket güller, hiç buketi bozulmadan, ters olarak bir yere asılarak kurutulabilir. Bu şekilde kurutulan gül buketlerinin bir masa üzerinde ve şık bir vazo içinde uzun süre boyunca bozulmadan dayanabileceği bilinmektedir.

Bunun için bir vazoya buket halinde güllerin yerleştirilmesi yeterli olacaktır. Güllerin renginde canlılık oluşması ve kurtlanma olmaması için çiçek bölümlerine saç spreyi de sıkılabilir. Bu şekilde kullanılan gül buketi, hediye eden kişiyi de her gördüğünde mutlu edecektir.

2-)Duvar Süsü

Kurumuş güller bir duvar panosu olarak da kullanılabilir. Özellikle de kişisel olarak önemli bir anlam yüklü olan güller, bu sayede her bakıldığında göz önünde duracak ve mutluluk hissi verecektir.

Bunun için;

  • Bir adet resim çerçevesi alınır, iç kısmı tamamen boşaltılır ve yalnızca çerçeve bölümü kalır.
  • Ardından, bir strafor ya da köpük, çerçevenin genişliğince kesilir, çerçevenin içine yapıştırıcı ile sabitlenir.
  • Son olarak güller sap kısmından birkaç santim kalacak şekilde tepe bölümüne yakın şekilde kesilir ve muntazam aralıklarla çerçeve içerisindeki strafor üzerine saplanır. Güller ne kadar sık aralıklarla saplanırsa görünüm de o kadar güzel olacaktır.
  • İşlem bittiğinde çerçeve bir masa üzerine konulabilir yahut duvara resim misali asılabilir.

3-)Dekoratif Kullanım

Güller kuruma sırasında arzu edildiği gibi muntazam bir halde kalmamış ise farklı bir yöntemle de bu güller değerlendirilebilir. Dal kısımları kırılan kuru güller için bu yöntem idealdir.

İlk olarak bir orta sehpanın tam ortasına geniş ve dekoratif bir kap yerleştirilir. Kuruyan çiçeklerin tepe kısmı kalacak şekilde sapları kesilir ve arada hiç boşluk bırakılmadan hazırlanan kaba tüm güller yerleştirilir. Çiçeklerin arasında tüm dikkate rağmen açıklıklar kalmış ise kuru yeşil yapraklardan aralara eklenerek bu boşluklar kapatılabilir.

Çiçeklerin tepe bölümü de tamamen dağılmış ve elde mevcut olan yalnızca kuru gül yaprakları kalmışsa, bu yapraklar dekoratif bir kavanozun içine dikkatlice yerleştirilebilir. Dekorun tamamlanması için kavanozun dış kısmına hasır ip bağlanabilir, aynı şekilde bir mum da kavanozun içine yerleştirilebilir. Ancak yaprakların yanmamasına dikkat edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ