Kuş Kafesi Nasıl Temizlenir?

Kuş Kafesi Nasıl Temizlenir?

Kuşlar evde bakılması en kolay olan hayvanlardan bir tanesidir. Kafeste yaşadıklarından dolayı kuşların etrafı kirletme gibi bir sorunu olmamaktadır. Ancak kuşların yaşadığı kafeslerin sık aralıklar ile temizlenmesi gerekmektedir. Peki kuş kafesi nasıl temizlenir?

Kuş kafesini hem kuşun sağlığı ve rahatı için hem de etrafa kötü koku yaymaması için sık aralıklar ile temizlemek gerekmektedir.

1-)Yemlik ve Suluğu Çıkarın

Kafesin temizliğini güzel bir şekilde yapabilmek için kafes içerisinde bulunan yemlik, suluk ve bunun dışındaki eşyaları kafesten güzelce çıkarınız.

Bu işlemden sonra kafes içerisinde bulunan gazete kağıdı, karton ya da tabana konulan benzeri maddeleri çıkararak çöpe atınız.

2-)Yemlik ve Suluğu Yıkayın

Bu işlemi yaparken eldiven mutlaka kullanınız. Hatta kafesi yıkama işleminin başından sonuna kadar eldiven kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yemlik ve suluğu ılık su ile güzelce yıkayınız. Burada oluşan lekeleri çıkarmak için bulaşık süngeri kullanabilirsiniz. Ancak zor durumda kalmadığınız sürece deterjan bu kısımda kullanmayınız.

Yemlik ve suluğu yıkadıktan sonra kurumaya bırakınız.

3-)Kafesin İçini Silin

Kafesin içerisi kuşun tüyleri ve kuşun pisliği ile dolmuş olabilir. Öncelikli olarak bu pislikleri bir bez yardımı ile toplayarak çöp poşetine atınız.

Bu işlemin ardından kafesin içerisini deterjanlı su ile güzelce silin. Bu işlemin ardından bir kez de deterjan içermeyen su ile kafesi durulayın. Ardından kafesin kurumasını bekleyin.

Kafes kuruduktan sonra kuruyan yemliği ve suluğu içlerini doldurduktan sonra kafesin içerisine takınız. Bu işlemin ardından kuşunuzu kafesine koyabilirsiniz.

NOT: Kafesin temizlenme aşamaları hemen hemen her gün yapılmalıdır. Aksi halde kuşun sağlığı bozulabilir ve eve kötü kokular yayılabilir. Eğer temizlik her gün yapılamıyor ise iki günde bir muhakkak yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ