Sıcak Süt Dolaba Konur mu?

Sıcak Süt Dolaba Konur mu?

Sıcak süt, yani kaynatılmış süt daha uzun süre doğallığını korusun diye soğuduktan sonra buzdolabına konulabilir. Fakat 3 günü geçtikten sonra sütte hala herhangi bir değişim söz konusu değilse, sütün içerisine herhangi bir madde konulmuş olabilmektedir.

Sıcak Süt Dolaba Konur Mu?

Kaynatılmış olan süt henüz soğumadan buzdolabına konmamalıdır. Aslında bütün gıdalar için aynı şey geçerlidir. Kaynayan sütü bir süre soğuttuktan sonra hava almayacak şekilde buzdolabına koymanız daha doğru olacaktır.

Süt pastörize edilmiş haldeyken 3 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Her ne kadar kaynatarak içindeki zararlı bakterileri yok etmiş olsanız da, 3 günden sonra tekrar bakteri üretmeye başlayacak ve 2 gün içerisinde de bozulacaktır. Böyle bir durumda tüketeceğiniz miktarda sütü ayırıp, kalanını atmak yerine yoğurt olarak tüketebilirsiniz.

Süt Nasıl Saklanmalıdır?

Süt eğer kaynatılmış yani pastörize edilmiş ise, bu işlemden sonra kavanoz ya da kesinlikle hava almasını engelleyecek kapaklı kaplar içerisine alınıp bu şekilde buzdolabında muhafaza edilebilmektedir.

Süt, kesinlikle oda sıcaklığında bekletilmemelidir. Çünkü süt ve süt ürünleri mikroorganizma üretmeye meyilli gıdalardır. Bulundukları ortamın koşulları elverişli ise beklediği süre boyunca bozulmaya da başlayacaktır. Alacağınız süt ya da saklamak istediğiniz sütün direkt olarak güneş ile temas etmesinden kaçınmanız gerekmektedir. Güneş ışığı da sütün kısa bir süre içerisinde bozulmasına sebep olacaktır.

Sütün Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Süt ve süt ürünleri bozulduğu zaman koku, görüntü ve tat olarak gözlemlediğimizde, direkt olarak anlaşılmaktadır. Süt ürünleri bozulmaya başladığında ilk aşamada koku ya da tadından anlamak mümkündür. Eğer sütün saklanma süresi 3 günü geçtiyse, buzdolabından çıkardıktan sonra öncelikle koklamanız gerekmektedir. Taze sütün kokusu kesinlikle rahatsız edici değildir fakat bozulmuş ya da bayatlamış olan sütler oldukça kötü bir kokuya sahiptir.

Kokusunda herhangi bir değişiklik sezemediyseniz, sütünüzü ısıttığınız zaman bir yemek kaşığı kullanarak tadına bakın. Ekşiyse, bozulduğunu yine kolaylıkla anlayabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise görüntüsüdür. Sütler genelde buzdolabında saklandığı için, bozulmuş olsa dahi ilk etapta görüntü olarak sizi aldatabilir. Sütü kaynatacağınızda ya da ısıttığınızda içinde parçalar varsa, yani tam anlamıyla akışkan değilse yine bozulmuş olabileceğini düşünerek kesinlikle tüketmemeniz gerekmektedir.

Sütün Faydaları Nelerdir?

  • Sütün içeriğindeki kalsiyum sayesinde özellikle çocuklarda sağlıklı bir şekilde kemiğin gelişmesini ve büyümesini sağlamaktadır. Aynı şekilde genetik olarak ailesinde kemik erimesi olan kişilerinde D vitamini alarak, yani sık sık güneşe çıkarak ve süt içerek bu rahatsızlığın minimum seviyede ilerlemesini sağlayabilir.
  • Sindirim sistemi düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Özellikle 1 ve 4 yaş arası çocuklar için süt içmek bu yüzden de oldukça önemlidir. Yatmadan önce bir bardak süt içmek, daha iyi bir uyku ve güne de zinde uyanmanızı sağlayacaktır.
  • Düzenli olarak süt içmek hem cildiniz yaşlanma belirtilerinin daha geç meydana gelmesine neden olur hem de saçlarını her zaman daha canlı bir görünümde olmasını sağlayacaktır.
  • Süt’ün kemikler dışında en çok fayda sağladığı bir diğer alan ise dişlerdir. Sağlıklı bir diş için küçük yaştan itibaren süt içmek her zaman faydalı olacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ