Terlik Kokusu Nasıl Giderilir?

Terlik Kokusu Nasıl Giderilir?

Terliklerde özellikle yaz aylarında sıcaklığın artması ve ayakların daha fazla terlemesi ile koku oluşumu artmaktadır. Bu oluşan kokuların hemen önleminin alınmaması terlikte daha kalıcı ve zor çıkacak olan kokuların oluşmasına sebep olabilmektedir.

Alınacak bir kaç önlem ile terliklerde oluşan ve ciddi şekilde kötü kokan kokuların önlenmesi mümkündür. Terlik kokularından şikayetçi iseniz aşağıdaki yöntemleri muhakkak uygulayınız.

1-)Terliği Havalandırın

Bu yöntem özellikle üstü kapalı olan terliklerde geçerlidir. Terliklerin havalandırmadan kullanılması hem kötü kokunun oluşmasına sebep olur hem de kişinin ayak sağlığı açısından tehlike arz etmektedir.

Bu sebeple terliklerinizi kullandıktan sonra havadar bir yerde muhakkak havalandırın.

2-)Kokulu Tabanlık Kullanın

Bu yöntem daha çok ayakkabı kokularının giderilmesinde kullanılmaktadır. Ancak kapalı terliklerde de bu yöntem kullanılabilir. Aynı zamanda tabanlık sayesinde ayaklarınızın aşırı terlemesinin önüne de geçmiş olursunuz.

Yaz aylarında kokulu tabanlıkları gün aşırı değiştirmeyi unutmayınız. Aksi takdirde tabanlığın da kokmasının önüne geçemezsiniz.

3-)Bitkisel Koku Kullanın

Kimyasal kokular, ayakkabı spreyleri içerdikleri kimyasallardan dolayı hem insan sağlığı için zararlıdır hem de zamanla sahip oldukları koku kötü bir hal almaktadır. Alerji gelişimine de çok rastlanan kimyasal kokuların kullanılmaması yerine doğal koku veren ürünlerin kullanılması daha sağlıklı ve etkilidir.

Lavanta doğal koku veren ve hoş kokusuyla hemen hemen herkes tarafından sevilen bir bitkidir. Lavanta tohumlarını terliklerinizi kullanmadığınız zamanlarda küçük keseler içerisinde terliklerinizin içerisine koyunuz.

4-)Terliklerinizi Yıkayınız

Tüm yukarıda anlatılan yöntemlerin dışında kötü kokunun giderilmesi ve terliğin temizlenmesi için belirli aralıklarda terliklerinizi yıkayınız. Bu işlemi çamaşır makinesinde yıkamaya uygun ise çamaşır makinesinde gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ