Yağlı Kağıt Yerine Ne Kullanabilirim?

Yağlı Kağıt Yerine Ne Kullanabilirim?

Tepsilere yapılan yemek yapışmasın diye kullanılan yağlı kağıda alternatif olarak margarin kullanabilirsiniz. Margarini tepsinize sürerek yine yapılan gıdanın tepsiye yapışmasını engelleyebilirsiniz.

Yağlı Kağıt Yerine Ne Kullanabilirim?

Yağlı kağıt özellikle tepsi yıkama zahmetinden ve pişirilecek olan gıdanın tepsiye yapışmasını engellediği için mutfaktan eksik edilmeyen ürünler arasına girmiştir. Hem kullanışının oldukça kolay olması, hem de biraz önce de belirttiğimiz gibi mutfakta harcayacağımız zamanı da oldukça kıstığı için sık sık yağlı kağıt kullanımını tercih ederiz. Peki ya yağlı kağıdımız yoksa?

Yağlı kağıt uzun zamandır hayatımızda olsa da, olmadan önce de fırın ve tepsiler kullanıyorduk. Bu yüzden yağlı kağıt olmadığı zamanlarda da uygulayabileceğiniz ek alternatif yöntemler bulunmaktadır. Biz size en çok kullanılan iki yöntemden bahsedeceğiz.

1-)Margarin Kullanabilirsiniz

Henüz yağlı kağıt yokken özellikle ev hanımlarının tercih ettiği bir kullanımdı margarin. Yine siz de fırın tepsinizin üzerine börek, kurabiye ya da pişireceğiniz ürün her neyse onu koymadan önce tepsiyi yağlayarak, pişireceğiniz yemeğin tepsiye yapışmasını önleyebilirsiniz.

Bu yöntemde kafanızda margarinin tadı yemeğe geçer mi? ya da yemeğin çok yağlı olmasına sebep olur mu? gibi soru işaretleri meydana gelebilir. Fakat kesinlikle çekinmeyin. Eğer tepsinin yağlanmasını sağlayacak kadar margarin kullandıysanız, herhangi bir problem ile karşılaşmazsınız. Yalnızca tek kötü tarafı temizlerken sizi biraz zorlayabilir fakat sıcak su ile bu da kolayca halledilebilir bir sorun olmaktadır.

2-)Un Ve Yağ Kullanabilirsiniz

Bu yöntem ise çoğu kişinin kullanmaktan çekindiği ya da bilmediği bir yöntemdir. Burada da çok az miktar sıvı yağ ile tencerenizi öncelikle yağlayın. Daha sonrasında ise yine aşırıya kaçmayacak şekilde bu yağın üzerine un dökün. Böylece pişirmek istediğiniz yemek her neyse, gönül rahatlığı ile pişirebilirsiniz.

Yağlı Kağıt Nasıl Kullanılır?

  • Yağlı kağıt günümüzde mutfakta sıklıkla kullanılan, hamur işi ya da yemeğin tepsiye yapışmasını önleyen ve sonrasında da tepsiyi daha kolay bir şekilde temizlememizi sağlayan bir kağıttır. Fırınlarda et pişirileceği zaman da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu kağıt son zamanlarda pişirme kağıdı olarak da bilinir.
  • Yağlı kağıt ya da diğer adıyla pişirme kağıdını kullanmak oldukça kolaydır. Marketlerden rahatlıkla temin edebileceğiniz bu kağıt, paketin içinde rulo olarak bulunur ve çektiğiniz zaman direkt standart bir tepsi boyutunda ele gelmektedir. Yani streç film gibi kendiniz kesmeniz gerekmemekte. Fakat daha büyük tepsiler için kesilmemiş olanları da satılmaktadır. Yine eğer daha küçük bir kap için yağlı kağıt kullanmayı düşünüyorsanız da, standart yağlı kağıt büyük gelebileceğinden, kendiniz kabın ölçüsüne göre kolaylıkla kesip şekil verebilirsiniz.
  • Yağlı kağıt tek kullanımlıktır. Bir gıdayı pişirdikten sonra ikinci kez kullanmanız sağlık açısından zararlı olabileceği için kullanımdan sonra direkt olarak çöpe atmanızı tavsiye ederiz. Ham maddesinin kağıt olmasından dolayı sağlığa zarar vermez, pişirdiğiniz ürünlerin tadını değiştirmez. Et ürünleri, hamur işi ya da yemeklerinizi tepsiye yapışma riski olmadan kolaylıkla pişirebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ